Poškozený počítač
Nakukovat pod povrch je vlastnost, která je na prvním místě hlavně u dětí. Kdysi rozebrané budíky by mohly vyprávět. Kdekterý kluk by rád viděl, kdo to tam vevnitř tiká a je zklamán, když tam pak místo panáčka najde jen ozubená kolečka. Panákové nejsou ukryti ani v počítačových skříních. I když pro jednoduchost je například já používám při vysvětlování některých procesů. U těch menších dětí to má úspěch, lépe se jim to chápe. Nuže, abychom přešli in media res, jak říkají právníci, co s poškozeným počítačem.
Ujišťuji amatéry, že je zde pramálo věcí, které by šly opravit kladivem a šroubovákem. Většinou to končí tak, že se nadělá ještě více škody a další oprava je pak ještě více nákladná a delší. Věřte tomu, že v opravně budou vědět co a jak poněkud lépe než vy sami. A dokonce tam na to mají odborníky s příslušnými nástroji. Například v servis PC Beroun vám opraví skutečně naprosto všechno. Ale proto, aby byla oprava rychlá a levná je dobré udělat pár věcí.
Dosti záleží na tom, kdy vám počítač vypoví poslušnost. Když je to uprostřed činnosti, není od věci poznačit si na papírek co jste zrovna dělali. Technikovi to může hodně napovědět. Vy pak doma jen vyzkoušejte jiný přívodní kabel. Pokud to nezabere, nechte počítač, jak je a jen jej opatrně zabalte do něčeho, v čem nebude trpět otřesy při dalším převozu. Nu a pak jej dopravte do výše zmíněné opravny, nebo pošlete kurýrem. Jak vám lépe vyhovuje.
Po převzetí vašeho stroje vám technik vystaví papír o převzetí a také vám sdělí odhadní cenu opravy. Tato cena je skutečně hrubě odhadní, pokud se technik nepodívá dovnitř, nemůže vědět zcela přesně co počítači je. Nemůže vědět, zda se budou nějaké součástky měnit a zda vůbec budou k sehnání, je-li váš počítač poněkud postarší.
Nu a pak již jen nezbývá než čekat na výsledek a doufat, že poškození nebude většího rozsahu.